Taniec ćmy

Z przerażeniem obserwuję taniec ćmy.
Głośno trzepocze skrzydełkami. Tak głośno, by słychać ją było w całym pokoju. Leci w stronę zabójczego światła. Kierują nią chyba mordercze instynkty. Mogłaby zatrzymać się na chwilę, pomyśleć?
Aaa, ćma nie ma mózgu …
Człowiek ma, podobno. Myślenie, uczenie się na błędach i umiejętność analizowania rzeczywistości różni go od zwierząt. Podobno.
Człowiek jednak czasem traci dystans do siebie, gubi prawdziwy punkt odniesienia. Tonie w swoich lękach i zamiast rozwijać się, leci do światła, jak ćma.
A wystarczy czasem zatrzymać się i pomyśleć.
W życiu obowiązują proste zasady. 
Jeśli nie pokochasz i nie zaakceptujesz siebie sam, nikt CIEBIE nie pokocha. Nie ważne, jak bardzo będziesz się starać.
Jeśli nie będziesz się szanować, nikt nie będzie szanował cię … dłużej niż kilka chwil …
Jeśli brakuje ci ciepła i miłości, nie zapewnisz jej sobie, przytulając się do lampy jak ćma. Akt ślubu czy płaczące dziecko nie zmienią tego, jak czujesz się sam ze sobą, nie wypełnią pustki, nie sprawią, że spojrzysz na siebie przychylniej … dłużej niż jedna chwilę …

5 myśli na temat “Taniec ćmy”

 1. Obserwując ćmę, widzimy tylko to co robi. Nie wiemy o czym myśli, czy w ogóle myśli. Czym jest myśl? Nazwą. To tylko konstrukt teoretyczny, schemat. Schemat jest uproszczeniem. Tak, aby bazując na ogólnej zasadzie dało się opisać coś, czego opisać się nie potrafi lub nie chce. Jesteśmy jak dzieci rysujące słoneczko; uśmiechnięte, z promykami. Tak właśnie pojmujemy świat. Myśl stoi za działaniem. Działamy bazując na myślach. Bazujemy na działaniu. Działamy, aby nie myśleć. Myślenie jest conditio sine qua non nie da się działać. Wąż pożera ogon. Toniemy w lękach. Lęki toną w nas. Gdy spojrzysz w głąb otchłani, otchłań również spojrzy w głąb ciebie. Ktoś patrząc w głąb ciebie, patrzy w głąb siebie; patrząc na ciebie, boi się siebie. Opisując świat schematem, opisujemy samych siebie schematem. Czy chcę być słoneczkiem z uśmiechem i promykami?

  Polubienie

  1. Uważny obserwator widzi coś więcej. Nie tylko działanie. Uważny obserwator analizuje. I dociera do niego coś, co może być motorem działania. Bo między nazwami i schematami ukrywają się emocje. To one nadają sens schematycznemu życiu. Prawdziwe emocje. Nie schematyczne. Dzisiaj jest sylwester – bawmy się! Chwilami wydaje mi się, że ćma chyba chce być słoneczkiem. Spalić się, ale pokazać innym i sobie, że doleciała baardzo blisko. I na końcu stwierdzić, że świat jest do d…Tylko po co?

   Polubienie

 2. Samoakceptacja jest bardzo ważna, aby innych wokół siebie dostrzec, trzeba widzieć człowieka w sobie. By być kochanym trzeba kochać, nie udawać i bawić się czyimiś uczuciami.Wielki wszechświat daje nam to co dajemy. Nie odezwałem się na twój apel ,wolno trybię, miałem awarię netu. Coś tam napisałem, jak masz chęć to rzuć okiem.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: