Szczepienia

Chciałam odpowiedzieć na pytanie Sylwii dotyczące szczepionek po GBS/CIDP.

Nie znalazłam jeszcze szczepionki, czy leku antywirusowego, który w przeciwskazaniach nie miałby wpisane przebyty zespół Guillain-Barre, lub ogólniej choroby autoimmunologiczne. Było więc dla mnie oczywiste, że nie ma mowy o jakichkolwiek szczepieniach.

Na stronie fundacji GBS/CIDP przeczytałam ostatnio http://www.gbs-cidp.org/fluguideline.htm,  że pacjenci, którzy niedawno (3-6 miesięcy) chorowali na GBS powinni zachować ostrożność ze szczepieniami. Ci, u których GBS wystąpił po szczepieniu powinni pamiętać, że to może się powtórzyć. W przypadkach, w których ryzyko zachorowania (i tego co może zrobić choroba) jest bardziej poważne decyzję i przyjęciu szczepionki powinien podjąć i pacjent i lekarz. Powinna to byc ich wspólna decyzja.

Oznacza to, że jednak szczepienie nie jest wykluczone. Szczerze przyznam, że przeciw grypie bym się nie szczepiła, ale gdyby w innym przypadku? Nie wiem. Pozostaje wielki lęk przed nawrotem. Ale z drugiej strony, ile razy szczepiliśmy się nie mając nawet pojęcia, że może nas dopaść wiele poważnych chorób …. i jakoś się nie baliśmy.

2 myśli na temat “Szczepienia”

    1. Właśnie to też chciałam napisać, że szczerze wątpię, żeby jakikolwiek lekarz wyraził zgodę i wziął na siebie odpowiedzialność. Skoro nawet dentysta przed znieczuleniem Agnieszki prosił ją o konsultację z neurologiem … to ….

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: