GWW – PORADY DIETETYKA

Oto email Ani, dietetyka, która pilnuje by jej mąż GBSowiec przestrzegał diety wysokobiałkowej i wysokotłuszczowej:

Mam teraz chwilkę, wiec postaram sie w miare prosty sposób wyjasnić dlaczego taka dieta. Wysokobiałkowa – sprzyja regeneracji mięśni – mieśnie to białko, które trzeba codziennie dostarczać, by mogły sie odbudowywać, a w przypadku zaniku mięśni, ilość białka w codziennym żywieniu powinna być zwiększona. Ludzki organizm jest tak skonstruowany, ze nie magazynuje białka”na gorsze czasy”, tak jak to się dzieje w przypadku tłuszczów i węglowodanów (które organizm zamienia w tłuszczyk)w postaci tkanki tłuszczowej. Białka pobierane są w ilości potrzebnej na dany dzień, a reszta wydalana(no chyba,że zabraknie tłuszczy i węglowodanów, wtedy białko wykorzystywane jest w celu energetycznym).Białka zabraknąć nie może!!Polecane produkty spożywcze – przetwory mleczne(mleko, jogurty, kefiry, ser biały,żółty itp), mięsiwo w każdej postaci(ryby -jak najbardziej wskazane, ale o tym poniżej), jajka na wszelkie sposoby, rosliny strączkowe typu groch,fasola, jak ktoś lubi to soja.
Drugim elementem diety to zwiększony tłuszczyk – to specjalnie dla mielinek otaczających nerwy i odpowiedzialnych za prawidłowe przesyłanie impulsu. Mielinki skaładaja sie z glikolipidów, cukrów i białek, a jednym z bardzo ważnych elementów mielinki są fosfolipidy. Dlatego bardzo ważne jest żeby taki składnik dostarczyć do organizmu. Co jeść? – tłusciutkie rybki najlepiej morskie(zawieraja kwasy omega 3 i 6 – pomocne w regeneracji układu nerwowego). Rybki są także doskonałym źródłem białka.Polecam wszelkiego rodzaju pasty serowo – makrelkowe,tuńczykowe. Dobrze jest też dostarczyc do organizmu lecytyne, która również ma niebanalny wpływ na układ nerwowy – tu polecam nasionka typu orzechy, słonecznik,sezamki.No i polecam masło – w tym tłuszczyku bardzo chętnie rozpuszczają sie takie witaminki jak np. A – dobrze robi na wzrok.
Dodatkowo nie mozna zapomnieć o warzywach i owocach – czyli witaminki i błonnik. Jeśli chodzi o uszkodzenie przekazu nerwowego w okolicach splotu krzyzowego lub pietro wyżej perystaltyka jelit może być bardziej leniwa, dlatego błonnik jest czynnikiem, który równiez wymusza prawidłowe ruchy robaczkowe jelit, jest też naturalnym czyścikiem, poniewaz usuwa toksyczne resztki z zakamarków jelit, których w okresie regeneracji organizm się pozbywa.
Z mojego punktu widzenia to najrozsądniejsza dieta, jednak jest ona przeznaczona dla osoby, która nie zażywała zadnego z leków steroidowych(zawierające np. kortykosteroidopodobne, czyli substancje podobne do hormonów, które produkuje kora nadnerczy). Gdyby w grę wchodził np. Encorton, dieta jest bardziej wybiórcza ze względu na skutki jego działania.
Wiem, ze Encorton powoduje nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych, czy magazynowanie wody w organizmie. Wtedy nalezy zadbać o unikanie soli i potraw z pochodnymi soli sodowych(powoduja nadkwasotę, przyczyniają sie do magazynowania wody). Wiem, że ma równiez wpływ na przemianę cukrów i tłuszczy w organizmie, ale nie spotkałam się póki co z tym lekiem i nie rozmawiałam z żadnym z lekarzy na temat jego działania,w jakim stopniu obciaża on wątrobę, jak intensywnie „obrabia” ona tłuszcze, w jakim stopniu narażony jest układ krwionosny na tworzenie sie złogów miażdżycowych(bo przecież to układ krwionośny jest głownym transporterem substancji odzywczych),dlatego tez ciężko mi okreslić wybiórczość w diecie.  Napewno Dieta wysokobiałkowa jest wskazana, natomiast w przypadku leków – warto się zastanowic nad poziomem dostarczanego tłuszczu, bo tu mi cos intuicja podpowiada,że w przypadku kortykosteroidów należałoby go raczej ograniczyć, tak samo zreszta jak węglowodany znajdujace się między innymi w pieczywie białym, ziemniakach, czy też „biała śmierć – cukier w cukierniczce(czyli te cukry – tak zwane cukry proste, które łatwo w organizmie przekształcaja sie w tłuszcz). Ufff, ale sie napisałam – starałam się najprościej jak mogę w skrócie przedstawić istotę zywienia, nie zagłębiajac sie niepotrzebnie w biochemię ludzkiego ciała.
Serdecznie pozdrawiam! Ania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: