– 19 luty – rocznica

Tak. To dziś. 19 lutego 2008 w szpitalu usłyszałam po raz pierwszy diagnozę

– zespół Guillaina Barrego – polineuropatia, wielokorzeniowe zapalenia ….

To już rok. Rok GBS. Nauczyłam się, że szczera rozmowa i oczyszczenie z tamtych emocji, oswojenie miejsc i osób daje mi ogromnego powera i wielki spokój. Pozbycie się tamtych odczuć, lęków, bólu, niemocy oraz fakt, że wszyscy, który w tamtym momencie mnie poznali nie będą pamiętać mnie że byłam zaryczana, zdołowana, zapamiętają, że byłam chora ale jestem i energiczną kobietą.

A propos energicznej kobiety … chciałam coś napisać, ale to może za chwilę. Przy okazji rocznicy chciałam poruszyć jeszcze trzy ważne sprawy.

 

NIEUCHRONNOŚĆ – To co czułam rok temu możnaby porównać do wypadku samochodowego. Prowadzisz samochód, nagle przed tobą wyrasta inny samochód, albo człowiek… naciskasz szybko na hamulec. Mijają ułamki sekund, a dla Ciebie to bardzo długa chwila, początkowo masz nadzieję, że zdążysz wyhamować, przecież tak szybko nacisnęłaś na hamulec, ale po chwili wiesz już, że nie jesteś w stanie nic zrobić, samochód toczy się i zaraz wleci na przeszkodę. Nieuchronnie zmierzasz do czegoś złego, przez głowę przemyka myśl co dalej? uderzę i co? … I ja gdy zostałam w szpitalu tak właśnie się czułam, czułam, że z minuty na minutę mam mniej możliwości kontrolowania ciała, że zaraz przestanę się ruszać… i co dalej? czy kiedyś wrócę do mojego zycia? czy nic nie będzie już takie jak kiedyś, a ja będę do końca życia inwalidą… a gdy już przestałam się ruszać marzyłam o tym, żeby mój umysł też się wyłączył.

 

CZAS – Przy tej chorobie czas czyni cuda. Ja wiem, że to stwierdzenie jest głupie i wkurzy każdego chorego. Bo każdy chciałby od razu byc zdrowy, albo przynajmniej dokładnie dowiedzieć się kiedy wyzdrowieje. Brak konkretnych informacji jest dla chorego dodatkowo dołujący. Ale po roku zgadzam się ze wszystkimi lekarzami. Mielinki potrzebują czasu na odbudowanie się. Oj! uczy ta choroba cierpliwości i pokory, uczy …

 

BLISKA OSOBA – W moim przypadku maż czyli kochany Misiaczek. Nie wyobrażam sobie przechodzić tego bez niego. Nie potrafię sobie też wyobrazić co on musiał przechodzić. Patrzeć, jak ktoś kogo kochasz cierpi, marnieje w oczach, a Ty nie możesz mu pomóc. Mój Misiaczek był u mnie codziennie. Musiał wcześnie wstawać. W szpitalu był już przed 7. Pierwszy odwiedzający. Wychodził gdy położył mnie spać. Wracał zmęczony do pustego domu. Mało rozmawialiśmy o tym co było, bo rozmowy te budziły we mnie początkowo złe wspomnienia, nie moglam opanować łez. A On nie chciał bym znowu była smutna. Dopiero teraz po roku, powiedział „Bałem się, że nie będziesz taka jak byłaś. Że Twoja psychika nie wytrzyma tego wszystkiego”. Fakt, ja dynamiczna osoba, dla której liczy się sukces leże i kwiczę. Nienawidzę prosić o pomoc, ale sama nie zrobię nic. Potrzebowałam bardzo dużej przestrzeni intymnej, przekraczanie tej granicy przez obce osoby np. podchodzące zbyt blisko do mnie w trakcie rozmowy, albo łapiące mnie za rękę, ramię traktowałam jak atak na własną osobę. A tu leżę, przychodzą pielęgniarki i mnie myją, przychodzą ciągle to nowi rehabilitancji i maltretują moje ciało. Masakra. Ale dałam radę. Potęga umysłu jest ogromna. Ale nie wyobrażam sobie jak trudno wtedy było mojemu Misiaczkowi. Kocham Cie Misiaczku. I dziekuje …

 

A na koniec optymistycznie … Minal rok. Wracam wiec do zasady nr 3

http://gbsczyja.blog.onet.pl/2,ID334069996,DA2008-08-04,index.html

Zylam wolno, ograniczalam sie, nie mialam nawrotu. Wytrwalam. Gratuluje sobie  brawo  I zaczynam rozgladac sie za obiecana nagroda. Nadal bede zyc troche wolniej, ale przynajmniej pojezdze sobie szybciej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: